Inwestycja w mieszkanie – jak dobrze kupić, aby zapewnić sobie dodatkową emeryturę?
Duże grono ludzi kupuje mieszkanie z myślą o własnym lokum. Jednakże w pewnym momencie, gdy mamy po 40 lat i więcej, posiadając własny dom, samochód i całkiem korzystną zdolność kredytową, myślimy o śmiałych inwestycjach, które pozwolą na dochód pasywny. Dlatego też świetną możliwością jest skorzystanie z rynku nieruchomościowego i zakup mieszkania z myślą o późniejszej emeryturze.
Jeżeli nie potrzebujemy już zdolności kredytowej na zakup własnego lokum, bo takie posiadamy, czemu nie wykorzystać tej szansy na dobrą inwestycję? Kupno dobrego mieszkania może się wiązać z brakiem konieczności finansowania kredytu z własnej kieszeni, wszystko będzie opłacać najem -czy to długi czy krótkoterminowy. Jak jest to możliwe? Już tłumaczymy.
Mieszkanie w kredyt z myślą o przyszłości
Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest znalezienie korzystnego mieszkania, posiadanie wkładu własnego na jego zakup oraz odpowiednia zdolność kredytowa. Wszystko później może być finansowane z wynajmu. Dla przykładu – biorąc kredyt na 300 tysięcy złotych, miesięczna rata będzie powinna wynosić nie więcej niż 1300 złotych, choć to też zależy od wysokości wkładu, oprocentowania, RRSO. Wynajęcie mieszkania 2-pokojowego w Warszawie na długi termin jest możliwe od 2000 złotych w górę. Jak zatem widać, opłaty, czynsz i sama rata będzie się spokojnie mieścić w tej kwocie.
Trzeba oczywiście porzucić myślenie, że będziemy związani tak trudnym tematem, jak kredyt hipoteczny. Jeżeli jest on w pełni finansowany przez osoby trzecie, należy zastanowić się nad taką opcją. Po kilkunastu latach kredyt zostanie spłacony, a tym samym inwestycje mieszkaniowe będą korzystną decyzją. Lokal będzie w naszych rękach, bez obciążenia hipotecznego, dając już pasywny dochód, czyli taki bez wkładu naszej pracy.
Jak wybrać mieszkanie pod wynajem?
Wiele osób się zastanawia, jak korzystnie wybrać mieszkanie pod taki wynajem? Jakimi kryteriami się kierować, aby nie podjąć złej decyzji? Trzeba się zastanowić, jaki klient nas interesuje – rodziny z dziećmi, studenci, a może wolimy wejść w najem krótkoterminowy? To będzie determinować wybór związany z dzielnicą miasta, układem mieszkania czy nawet wyposażeniem. Trzeba też sprawdzić inne, konkurencyjne opcje na rynku. Otwierając różne serwisy ogłoszeniowe, bez problemu znajdziemy ogłoszenia dotyczące mieszkań na wynajem. Zobaczymy, jak kształtują się ceny, standard oraz jak długo takie mieszkanie czeka na rynku na nowych wynajmujących.
Ponadto takie mieszkanie w przyszłości można sprzedać, mając na „stare” lata duży zastrzyk gotówki – w sam raz aby wybudować mały domek na wsi i rozpocząć spokojne życie, pozbawione stresu i zmartwień. Ewentualnie taki lokal można też sprezentować swojemu dziecku na lepszy start w nowe, samodzielne życie.