Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Chcesz się usamodzielnić i zrobić krok w dorosłość? Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej wynająć mieszkanie, czy też je zakupić, pomożemy Ci podjąć decyzję. Dowiedz się, jakie zalety i wady ma każde z tych rozwiązań.

Zakup mieszkania – zalety i wady

W Polsce przywiązanie do własności jest bardzo silne. Jak wynika z badania Eurostat, nasz kraj plasuje się w czołówce, gdy mowa o posiadaniu własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego[1]. Z tego względu wiele osób rozważa zakup mieszkania, nawet jeżeli ma się to wiązać ze staraniami o kredyt hipoteczny, który będzie trzeba spłacać przez kilkanaście lub kilkadziesiąt kolejnych lat. Czy zakup nieruchomości jest dobrym pomysłem? Z pewnością ma wiele zalet:

Być może do zakupu mieszkania skłania Cię również obawa, że w przyszłości bank nie udzieli Ci kredytu ze względu na Twój wiek. Jest on jednym z czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Im będziesz starszy, tym będzie Ci trudniej otrzymać kredyt, zwłaszcza hipoteczny.

Jeżeli przekalkulowałeś koszty zakupu i wynajmu mieszkania i wyszło Ci, że bardziej opłaca Ci się zakupić nieruchomość, to nie możesz zapominać o minusach takiego rozwiązania:

Mimo wszystko zakup mieszkania to dobre rozwiązanie, gdy masz pracę lub zakładasz rodzinę i chcesz dać jej poczucie bezpieczeństwa. Masz oszczędności? W ostatnich latach oprocentowanie lokat bankowych systematycznie spada. Zakup mieszkania można też potraktować jako alternatywną inwestycję. Jeżeli nie będziesz mieszkał w nabytym lokalu, możesz go wynająć i zarabiać.

Kupione mieszkanie urządzisz zgodnie z własnym gustem.

Wynajem mieszkania – zalety i wady

Studenci, pracownicy w delegacjach czy rodziny, które z pewnych względów nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania – to główne grupy najemców na polskim rynku. Mimo że wynajem mieszkań nie cieszy się u nas taką popularnością jak za granicą, to w dużych miastach (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) nie brakuje ofert wynajmu.

Zastanawiasz się nad wynajmem mieszkania? Ta opcja nie jest pozbawiona zalet. W ostatnich latach podejście wynajmujących się zmieniło, dlatego też możesz liczyć na wysoki standard – na portalach ogłoszeniowych bez trudu znajdziesz mieszkania, które są zlokalizowane na nowoczesnych osiedlach. Do pozostałych zalet najmu należy zaliczyć:

Wynajem mieszkania nie jest też pozbawiony wad. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, musisz liczyć się z tym, że:

Wciąż się wahasz? W podjęciu decyzji może pomóc Ci także kalkulacja kosztów związanych z zakupem i wynajmem mieszkania. Pamiętaj przy tym, aby ostatecznej decyzji nie podejmować pod wpływem emocji. Analizując wszystkie za i przeciw, będziesz miał pewność, że wybrałeś korzystnie.

[1] Europa.eu, https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Housing_statistics/pl (dostęp 28.09.2018).