Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Podpisanie umowy przedwstępnej dotyczącej zakupu mieszkania, wiąże się z koniecznością wpłacenia zaliczki lub zadatku. Jaka jest różnica między nimi, i co będzie dla nas korzystniejsze?

Co to jest przedpłata?

Przedpłata jest sumą pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru, którą wpłaca się z góry w ramach zabezpieczenia transakcji w określonym terminie. Nie jest jednak, jak wielu uważa, pełną kwotą towaru, a jedynie częścią określoną w umowie. Wpłaca się ją po podpisaniu umowy, jednak przed sfinalizowaniem transakcji. Przedpłata może przyjąć charakter zaliczki lub zadatku i to, którą z tych form będzie, zależy od decyzji stron umowy.

Zaliczka czy zadatek?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wiele osób błędnie postrzega pojęcia zaliczki i zadatku, myśląc, że oznaczają one dokładnie to samo. Tymczasem występują między nimi znaczące różnice i przed podpisaniem umowy należy zdawać sobie z nich sprawę.

Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Mimo że kwota może być taka sama, to te dwie formy przedpłaty znacznie się od siebie różnią. Należy dobrze przeanalizować oba warianty i zdecydować się świadomie na to, co dla nas korzystniejsze. W przypadku kupna mieszkania bezpieczniejszy może okazać się zadatek, ponieważ jest większym zobowiązaniem dla obu stron. Trzeba również wiedzieć, że bez zapisu o tym, że przedpłata ma być w formie zadatku, traktowana będzie jako zaliczka.