Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Nowoczesna technologia wznoszenia budynku, liczne udogodnienia i możliwość skorzystania z rękojmi za wady inwestycji – to tylko kilka powodów przekonujących osoby poszukujące mieszkania do ofert deweloperów. Jeżeli poszukujesz lokalu z rynku pierwotnego, dowiedz się, jak sprawdzić dewelopera.

Mniej mieszkań, ale zainteresowanie wciąż duże

Z raportów dotyczących rynku nieruchomości wynika, że w pierwszej połowie 2018 r. deweloperzy działający na sześciu największych rynkach w Polsce (Trójmiasto, Poznań, Warszawa, Łódź, Wrocław i Kraków) łącznie wystawili na sprzedaż 30,3 tys. mieszkań. W porównaniu z analogicznym okresem w 2017 r. wynik jest gorszy o ponad 3 tys. lokali [1].

Mimo że spowolnienie w branży jest wyraźnie dostrzegalne, to chętnych na nowe mieszkania nie brakuje. Chcesz zakupić lokal, bo obawiasz się, że ceny nieruchomości w najbliższych miesiącach wzrosną? Jeżeli znalazłeś mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji, nie podejmuj decyzji pochopnie – zanim podpiszesz umowę z deweloperem, dokładnie go sprawdź. Weryfikacja dewelopera nie jest ani czasochłonna, ani szczególnie trudna.

Kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego? Nie obejdzie się bez sprawdzenia dewelopera.

Czy deweloper należy do organizacji branżowej – jak sprawdzić dewelopera?

Jednym z wyznaczników wiarygodności dewelopera jest jego przynależność do organizacji branżowych. Ogólnopolską organizacją branżową jest Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Na jego stronie internetowej znajduje się lista członków – aktualnie zrzesza on ponad 170 firm deweloperskich. Profit Development jest jednym z członków tej organizacji.

Do PZFD należą wyłącznie te firmy, które w kontaktach z klientami kierują się opracowanym przez Związek Kodeksem Dobrych Praktyk. To przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich osób zainteresowanych zakupem mieszkania – mogą one mieć pewność, że otrzymają od dewelopera m.in. wszystkie informacje o interesujących je inwestycjach.

Analiza sytuacji finansowej dewelopera

Tzw. ustawa deweloperska wprowadziła obowiązek przygotowywania i udostępniania przez deweloperów prospektów informacyjnych. To bardzo ważny dokument, z którym każdy kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego powinien dokładnie się zapoznać. W prospekcie znajdziesz następujące informacje:

Część tych informacji znajdziesz również na stronie internetowej dewelopera.

Sytuację finansową dewelopera można zweryfikować również poprzez Krajowy Rejestr Sądowy. Dostęp do informacji jest bardzo wygodny – wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości i w e-KRS wyszukasz interesujący Cię podmiot. W ten sposób dowiesz się, czy przeciwko deweloperowi nie toczy się postępowanie upadłościowe.

Dotychczasowe realizacje i opinie

O doświadczeniu dewelopera świadczą również jego dotychczasowe realizacje. Większość deweloperów takie informacje zamieszcza na swoich stronach internetowych. Jednym kliknięciem możesz sprawdzić, jak wyglądają obiekty czy osiedla zrealizowane przez firmę, której ofertą się zainteresowałeś.

Chcesz wiedzieć, czy deweloper oddał budynki do użytku w terminie? Interesuje Cię jego podejście do usuwania stwierdzonych wad? Poszukaj w sieci opinii o nim. Bez trudu znajdziesz forum, na którym nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat deweloperów działających na polskim rynku. Możesz także odwiedzić inwestycje zrealizowane przez dewelopera i porozmawiać z mieszkańcami. To także bardzo cenne wskazówki, które pozwolą Ci podjąć słuszną decyzję.

[1] Skończył się okres rekordów w branży deweloperskiej, (dostęp 8.10.2018).