Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Meble ogrodowe z palet drewnianych to aktualnie gorący ekologiczny trend w aranżacji ogrodów. Jeśli jesteś jego fanem, lubisz kreatywne rozwiązania, a przy tym nie chcesz wiele wydawać na zestaw wypoczynkowy, możesz być pewny, że takie meble tarasowe lub balkonowe z palet są idealne dla Ciebie. Rozważ jednak wcześniej kilka kwestii i odpowiedz sobie na poniższe pytania.

Jak duży jest Twój balkon lub taras?

Aby meble ogrodowe z europalet zmieściły się na Twoim balkonie lub tarasie, musi mieć on odpowiednią powierzchnię. Palety mają trzy zestandaryzowane wymiary (1200×800×144 mm, 800×600×144 mm,1200×1200×144 mm). Jeśli planujemy na przykład zrobić siedzisko z palet na balkon, musimy uwzględnić jeden z powyższych wymiarów. Co bardzo ważne – palet, które mają być podstawą mebla, nie możemy przycinać, ponieważ mebel nie będzie stabilny. Podobnie – kanapa ogrodowa z palet czy stół ogrodowy z palet. Wymierzmy wcześniej dokładnie powierzchnię, jaką mamy do dyspozycji. Meble z europalet zajmują bowiem relatywnie sporo miejsca i niestety nie każdy posiadacz wąskiego balkonu w bloku może sobie na nie pozwolić. Co nie oznacza, że musi rezygnować z nich zupełnie. Na balkon tzw. “jamnik” – czyli bardzo wąski i długi – idealne są wykonane z palet półki na zioła lub kwiaty. Wystarczy postawić paletę pionowo na dłuższym jej końcu, przymocować doniczki z roślinami i oryginalna i efektowna dekoracja gotowa!

Cenisz ekologiczne i niskobudżetowe rozwiązania?

Decydując się na meble wypoczynkowe z europalet, wspierasz filozofię ekologicznego i minimalistycznego życia i tzw. trend zero waste, (z ang. żadnych śmieci, odpadów). Palety, jakie możesz kupić w skupach lub w Internecie, pochodzą zwykle z drugiego obiegu. Wykorzystując je, dajesz im drugie życie. A przy tym – w porównaniu gotowymi meblami z tworzyw sztucznych – wydajesz naprawdę niewiele na oryginalne wyposażenie swojego tarasu czy balkonu. Koszt jednej palety waha się od kilkunastu do trzydziestu kilku złotych, a jedna sztuka wystarczy już przykładowo na wykonanie stolika czy siedziska.

Czy taras lub balkon mają zadaszenie?

To bardzo ważne w przypadku korzystania z materiału, jakim są europalety. Meble na zewnątrz są bowiem narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne – przede wszystkim na deszcz. Nawet dobrze zabezpieczone lakierem drewno po częstym kontakcie z wodą może rozmiękać, może wdać się pleśń, a zastosowane pokrycie (lakier, bejca, farba) nieestetycznie pękać lub odpryskiwać. Jeśli jednak Twój taras nie ma dachu, to nie wszystko stracone. Możesz kupić lub uszyć samodzielnie nieprzemakalne pokrowce. Ochrona mebli przed deszczem – niezależnie czy za pomocą zadaszenia czy okrycia –  jest o tyle ważna, że są one ciężkie i ich chowanie do wewnątrz mieszkania, wymaga sporego wysiłku.

Majsterkowanie sprawia Ci frajdę?

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić meble z palet, odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy masz smykałkę majsterkowicza. Absolutnie nie jest to trudne ani bardzo czasochłonne zadanie, ale znacznie większą przyjemność z jego realizacji mają osoby, które po prostu lubią majsterkować i cenią sobie własnoręcznie wykonaną pracę. Szczegółowe informacje na temat tego, jak wykonać meble ogrodowe z palet, są powszechnie dostępne w Internecie. Bez problemu znajdziemy gotowe wzory lub instrukcje. Przykładowo: stolik ogrodowy z palet wymaga zakupu jednej lub dwóch sztuk palety, opcjonalnie szyby, która będzie stanowiła blat, wkrętów do drewna, lakieru, bejcy lub farby, pędzli, papieru ściernego o różnej gramaturze, nóżek lub kółek meblowych (jeśli chcemy, by mebel był mobilny). Kolejnymi etapami pracy są: zakup palet, dokładnie wysuszenie ich, a następnie bardzo precyzyjne zeszlifowanie i oczyszczenie z pyłu i drobinek drewna. Na koniec pozostaje pomalowanie i skręcenie mebla i gotowe!

Czy lubisz niepowtarzalność i aranżacyjne zmiany?

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, nie ma chyba lepszego dla Ciebie rozwiązania niż meble z palet na taras. Jak sprawić, by szybko się nimi nie znudzić, a jednocześnie nie wydawać dużych sum pieniędzy na metamorfozy? Możesz bez problemu zmieniać pokrycie, poduchy czy materace dekoracyjne, a nawet przemalowywać meble na inny kolor. Takiej możliwości nie dają gotowe zestawy wypoczynkowe wykonane z tworzyw sztucznych. Możesz być też pewien, że Twoje meble są absolutnie unikatowe!

To już wszystkie aspekty, jakie warto rozważyć przed decyzją o wyborze mebli. Jak się okazuje – te wykonane z palet to rozwiązanie, które posiada wiele zalet i daje dużą satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy.