Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Na ceny mieszkań wpływa wiele różnych czynników, które decydują o ich rynkowej wartości. O wielu z nich potencjalni nabywcy często nie wiedzą, więc postaramy się ten temat nieco rozjaśnić. Zobaczcie, od czego zależy cena mieszkania i dlaczego potencjalnie podobne nieruchomości mogą mieć diametralnie różne ceny.

Ceny nowych mieszkań

Pierwszym, podstawowym kryterium przy określaniu wartości lokalu, jest oczywiście jego lokalizacja. Nie oznacza to jednak jedynie bliskości centrum, czy prestiżu związanego z adresem. Dobra lokalizacja mierzona jest również bogactwem infrastruktury, jakością komunikacji, charakterystyką dzielnicy oraz jej najbliższego otoczenia. Nie bez znaczenia pozostaje także klimat osiedla i samej dzielnicy, będący w większym lub mniejszym stopniu przyjazny dla mieszkańców.

Następnym czynnikiem, który wpływa na ceny mieszkań, jest standard budynku mieszkalnego, tj. jakość wykonania oraz użytych materiałów. Kolejnym elementem jest koncepcja architektoniczna osiedla, sposób zagospodarowania części wspólnych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Istotna jest ilość miejsc postojowych, wyposażenie placów zabaw, ciągi spacerowe dla mieszkańców oraz rozwiązania dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Nowe mieszkania

Znaczący wpływ na cenę nieruchomości ma również fakt, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Zwykle to nowe mieszkania mają wyższą cenę, jeśli lokalizacją dorównują najlepiej położonym budynkom rynku wtórnego. Nie jest to jednak reguła, ponieważ często odrestaurowane kamienice w dobrych lokalizacjach przewyższają ceną nowe inwestycje.

Oprócz tego ceny mieszkań uzależnione są od momentu cyklu koniunkturalnego. Różnice między górkami i dołkami cenowymi mogą być liczone w dziesiątkach procent. Nie bez znaczenia będą też oferty banków, a więc warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt, a także koszty związane z pożyczką. Im więcej osób może w łatwy sposób dostać kredyt – tym wyższe ceny mieszkań.

stonks

Różnica cen wewnątrz jednej inwestycji

Często przeglądając oferty różnych mieszkań w ramach jednej inwestycji, zauważamy, że różnią się one ceną. Z czego wynikają te różnice? Przede wszystkim należy pamiętać, że wartość mieszkań wycenia się na podstawie kryteriów podstawowych, o których pisaliśmy powyżej, ale dodatkowo bierze się pod uwagę również bardziej szczegółowe elementy. Najważniejszym kryterium jest usytuowanie lokalu w budynku, a co za tym idzie roztaczający się z okien widok, doświetlenie pomieszczeń, a także poziom hałasu. Mniej atrakcyjne, więc również tańsze będą mieszkania zlokalizowane nad wjazdami do garaży lub wejść do klatek schodowych. Wybierając najlepsze dla siebie lokum, trzeba wziąć pod uwagę nasze indywidualne preferencje i to, co może być dla nas problematyczne, a co nie. W ten sposób wybierzemy mieszkanie, które będzie odpowiadało nam zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i finansowym.