Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Kiedy szukamy mieszkania, które najlepiej dopasuje się do naszych potrzeb, musimy obejrzeć wiele planów, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Wiąże się to z koniecznością posiadania podstawowej wiedzy na ich temat. Podpowiadamy jak czytać plan mieszkania, na co zwracać uwagę i co oznaczają zaznaczone na planie symbole.

Mieszkanie od dewelopera

Kupując nowe mieszkanie na etapie budowy, plan mieszkania jest jedynym dokumentem, który daje nam wyobrażenie o tym, jak mieszkanie będzie wyglądało. Oczywiście można umówić się na spotkanie w biurze, gdzie sprzedawca szczegółowo opowie i wyjaśni układ oraz wszystkie elementy, które znajdą się w lokalu. Warto jednak wiedzieć jak zrobić to samodzielnie. Dzięki temu oszczędzimy czas, eliminując na początkowym etapie mieszkania, które na pewno nie spełnią naszych oczekiwań.

Plan mieszkania – na co zwracać uwagę?

Na stronach internetowych inwestycji znajdziemy szczegółowo opisane rzuty wszystkich mieszkań. To właśnie tam należy szukać pierwszych informacji i dokonywać selekcji interesujących nas lokali. Poszukiwania należy zacząć od podstawowych informacji, czyli powierzchni, liczby pomieszczeń oraz kondygnacji. Jeśli te elementy nas satysfakcjonują, możemy zacząć przyglądać się szczegółom. Warto zwrócić uwagę na to:

Wszystkie te elementy są istotne, szczególnie jeśli kupujemy mieszkanie dla siebie i planujemy w nim mieszkać na stałe.

Elementy konstrukcyjne

Jeśli planujemy jakkolwiek przearanżować układ mieszkania, np. połączyć dwa pomieszczenia ze sobą, wyburzyć ścianę lub dokonać innych zmian, na początek musimy zlokalizować na planie ściany nośne (zwykle oznaczone grubszą kreską wypełnioną poprzecznymi liniami) i słupy konstrukcyjne. Są to elementy niezmienne, których nie możemy ruszyć z uwagi na bezpieczeństwo i konstrukcję budynku. Elementy mieszkania, które możemy poddać modyfikacji to ściany działowe o grubości od 8 do 16 cm (zwykle oznaczone kratkami). Ściany te możemy dowolnie burzyć lub przesuwać. Aby proces poszukiwań był jeszcze wygodniejszy, w Profit Development staramy się maksymalnie upraszczać i intuicyjnie oznaczać takie elementy na naszych rzutach:

plan mieszkania

Oznaczenie wszystkich ścian działowych na zielono od razu pokazuje jakiej aranżacji mieszkania można będzie dokonać.

Oznaczenia na planie mieszkania

Na każdym planie mieszkania zaznaczone jest jego położenie względem stron świata. Może być to zaprezentowane za pomocą strzałki lub kompasu wskazującego północ. Ta informacja da nam wyobrażenie o tym, które pomieszczenia lokalu znajdują się od wschodu, a które od zachodu, co dodatkowo pomoże w wyborze odpowiedniego lokalu.

Wejście do mieszkania oznaczone jest zwykle czarną strzałką, która znajduje się na zewnątrz obrysu lokalu. Należy zwrócić uwagę również na ilość okien, oraz pomieszczenia, w których się znajdują. Istotnym elementem będą również wymiary poszczególnych pomieszczeń, które są dokładnie opisane na planie.

Dlaczego plan mieszkania jest taki ważny?

Plan daje nam dokładną informację na temat kształtu i możliwości aranżacyjnych mieszkania, które kupujemy. Zarówno w przypadku nowych mieszkań, których nie mamy szansy zobaczyć przed wybudowaniem, jak już gotowych lokali zapoznanie się z planem dostarcza wiedzy na temat możliwości i ograniczeń, wiążących się z kupnem interesującego nas mieszkania.

Podejmując jednak tak ważną decyzję, należy robić to w pełni świadomie i kiedy pojawiają się wątpliwości – pytać. Najlepiej umówić się na spotkanie, na którym wraz z doradcą obejrzymy wspólnie rzut mieszkania i przeanalizujemy jego wady i zalety. Informacje na temat mieszkań z naszej oferty można uzyskać również telefonicznie.