Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Proces zakupu nowego mieszkania, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy, może wydawać się skomplikowany i niejasny. Spotkasz się z różnego rodzaju umowami, formalnościami i terminami płatności, których trzeba przestrzegać. Będziesz podpisywać umowę deweloperską i umowę przyrzeczoną, a w niektórych przypadkach również umowę przedwstępną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zawierając każdą z nich.

​Umowa rezerwacyjna – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą umową, z którą możesz (ale nie musisz) się spotkać przy kupnie nowego mieszkania, jest umowa rezerwacyjna. Podpisuje się ją najczęściej w momencie przedsprzedaży, czyli początkowym etapie powstawania inwestycji, w którym mieszkanie jeszcze fizycznie nie istnieje. Umowa ta jest formalnym potwierdzeniem rezerwacji mieszkania, które planujemy kupić i podpisując ją, należy zwrócić uwagę na cztery istotne elementy:

​Umowa deweloperska – najważniejsze terminy

Podpisanie umowy deweloperskiej, to obowiązkowy element zakupu każdego nowego mieszkania. Podpisuje się ją w formie aktu notarialnego, w którym deweloper zobowiązuje się ustanowić lub przenieść na nabywcę prawo własności domu, lub mieszkania, po zakończeniu przedsięwzięcia. Więcej na temat zakupu mieszkania od dewelopera przeczytasz w naszym artykule.

W umowie deweloperskiej znajdziesz wszystkie istotne informacje i terminy, a szczególną uwagę trzeba zwrócić na następujące elementy:

​Umowa przyrzeczona – finalny krok

Umowa przyrzeczona, czyli inaczej umowa przeniesienia własności, to moment, w którym formalnie właścicielem mieszkania staje się kupujący. Jest to już ostatni dokument, który będziemy podpisywać. Następnie należy pamiętać o zgłoszeniu zakupu mieszkania w Wydziale Podatków i Opłat Urzędu Miasta – trzeba to zrobić w ciągu 14 dni.

Na sam koniec interesuje nas już tylko termin ustanowienia hipoteki, jeśli mieszkanie było finansowane z kredytu. Następnie zostaje już tylko wykończyć mieszkanie i się wprowadzić!