Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Zanim wprowadzimy się do długo wyczekiwanego mieszkania od dewelopera, musimy najpierw dokonać odbioru technicznego lokalu. Dla wielu osób jest to bardzo stresujący moment, szczególnie gdy zewsząd dochodzą do nas różne, często skrajne informacje dotyczące przygotowania. Zobacz, co naprawdę może czekać na Ciebie podczas odbioru technicznego, a także, co warto ze sobą zabrać.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Często słyszy się, że na odbiór mieszkania koniecznie trzeba zatrudnić specjalistę, który wprawnym okiem dostrzeże wszystkie niedociągnięcia i wady obiektu. Ma to oczywiście plusy, szczególnie kiedy zupełnie nie czujemy się na siłach, aby ocenić stan techniczny nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami i trudnością umówienia terminu, który będzie odpowiadał wszystkim stronom. Problematyczne może się również okazać samo szukanie specjalisty, który będzie fachowcem, np. w nowoczesnym budownictwie i rzetelnie podejdzie do powierzonego mu zadania.

Jeśli podejmiemy się samodzielnego odbioru mieszkania, najważniejsze jest zachowanie spokoju. Kiedy wchodzimy po raz pierwszy do lokalu, który wkrótce będzie naszym domem, często dajemy się ponieść emocjom i nie potrafimy spojrzeć na wszystko obiektywnie. Dlatego na czas odbiorów zalecamy zachować trzeźwy rozum, a emocje i radość zachować na później, kiedy dokładnie obejrzymy przestrzeń.

Odbiór techniczny — na co zwracać uwagę?

Dobrym pomysłem przy samodzielnym sprawdzaniu stanu technicznego mieszkania jest wcześniejsze szczegółowe przeczytanie umowy i wypisanie najważniejszych kwestii związanych z normami budowlanymi i warunkami technicznymi, które lokal powinien spełniać. Jeśli na tym etapie znajdziemy ewentualne błędy, należy przekazać takie informacje do dewelopera, aby mógł jak najszybciej je naprawić.

Najważniejsze trzy elementy, na które powinniśmy zwracać uwagę to:

Sprawdźmy, czy podłoga i ściany są proste, mają odpowiednie kąty, a także czy okna nie są uszkodzone lub porysowane. Jeśli coś budzi naszą wątpliwość, należy to zgłosić od razu, zanim podpiszemy protokół odbioru.

Lista kontrolna odbioru mieszkania

Do właściwego sprawdzenia lokalu będziemy potrzebować kilku prostych akcesoriów. Przede wszystkim należy mieć ze sobą:

Te podstawowe przyrządy spokojnie wystarczą do sprawdzenia wszystkich istotnych elementów mieszkania. Opcjonalnie możemy zabrać ze sobą dalmierz laserowy.

Z takim przygotowaniem odbiór techniczny mieszkania nie powinien stanowić większego kłopotu, szczególnie jeśli do wszystkiego podejdziemy ze spokojem i rozwagą.