Sposób na mieszkanie – czym kierować się przy zakupie?
Zakup pierwszego mieszkania może być dla wielu osób ciężkim zadaniem. Bo czym właściwie się kierować? Lokalizacją czy ceną? Układem czy powierzchnią? Umiejscowieniem na piętrze czy ekspozycją na wybrany kierunek świata? A to tylko początek pytań i wątpliwości. Jako że codziennie staramy się doradzać naszym klientom, to i teraz przekażemy kilka porad, które, mamy nadzieje, przydadzą się przy wyborze nowego lokum.
Jak wybrać lokalizację?
Nie zawsze kierowanie się ceną jest dobre. Niekiedy może się okazać, że mieszkanie bliżej centrum, które wydaje się droższe, w eksploatacji będzie tak naprawdę tańsze. Trzeba bowiem przeliczyć koszty administracyjne, jak chociażby samego transportu i własnego czasu. W wielu przypadkach lepiej wybrać takie, które jest bliżej pracy czy szkoły dzieci i zaoszczędzić na dojazdach. W końcu czas jest niepoliczalny, ale benzyna już tak. Dlatego łatwo będzie można przeliczyć, ile kilometrów dziennie będzie kosztować nas podróż do punktów, które codziennie odwiedzamy, a o ile może się zmniejszyć ta kwota, jeżeli nasze (z pozoru nawet droższe) mieszkanie będzie bliżej.
Układ czy duży metraż?
Kolejną zagwozdką, z którą nie zawsze radzą sobie nasi klienci, jest metraż mieszkań i ich układ. Nie raz wskazujemy, że kiepskie rozwiązania, długie korytarze, obszerne łazienki czy garderoby to zmarnowana powierzchnia i nawet te większe mieszkania w rezultacie okazują się małe i niefunkcjonalne. Dlatego należy zawsze zwrócić uwagę, jak wyglądają pomieszczenia, z których korzysta się najczęściej – salon, kuchnia, łazienka. Lepiej, żeby to właśnie one były obszerniejsze, większe pod względem powierzchni, niż sypialnia, która służy w zasadzie tylko do snu. Dlatego i tutaj wygrywa układ mieszkania. Przemyślany, skrojony do potrzeb mieszkańców, z zachowaniem standardów i tradycyjnych wymiarów, aby umożliwić dowolną aranżację – takie rozwiązania lubimy i najczęściej w swoim budownictwie stosujemy!
A co z tym piętrem i ekspozycją?
Każde nowe mieszkanie oferuje niekończące się możliwości, a przy wyborze właściwego rozwiązania należy kierować się własną intuicją, jak i preferencjami. Niektóre osoby chcą mieć z okna piękny widok i wybiorą wysokie piętro, gdy inna osoba ze strachu i lęku woli skorzystać z tych poniżej określonego poziomu. A ekspozycja? Również zależy od trybu życia, preferencji co do światła naturalnego – są bowiem osoby, które lubią być budzone przez słońce, ale i takie, które zaczynają dzień zdecydowanie później. Długo pracujący z pewnością docenią ekspozycję na zachód, aby w późniejszych godzinach jeszcze skorzystać z naturalnego światła.
Dużo miejsca pozostawiamy także na mniejsze powierzchnie, takie jak loggia, balkon, czy taras. Jak wiadomo – ile ludzi, tyle opinii, ale nawet jeżeli nasze preferencje skłaniają się ku mniej wyeksponowanemu rozwiązaniu, może się okazać, że taras będzie najlepszym wyjściem na wysokich piętrach, oferując nieziemski widok i prestiż. Czy ktokolwiek chciałby z tego rezygnować?