Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Porządek, wygoda, prostota, funkcjonalność i przytulność – tym wyróżniają się aranżacje skandynawskie. Kuchnia jest kolejną przestrzenią, w której coraz częściej wybieramy ten styl aranżacji. Nic dziwnego – to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu i w którym ważna jest przemyślana organizacja przestrzeni, ład i komfort przygotowywania posiłków. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim.

Kolorystyka: biel, biel i jeszcze raz biel

To ona rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrza, stąd białe kuchnie skandynawskie są zdecydowanie najpopularniejsze. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy obawy co do tego koloru w kuchni, która bardziej niż inne pomieszczenia jest narażona na plamy, wilgoć, zacieki czy opary. Obecnie jednak dzięki zmywalnym farbom czy środkom do usuwania nawet trudnych plam nie stanowi to problemu, zabrudzenia można usunąć bez trudności.

Biała kuchnia w stylu skandynawskim to też bardzo często biel na ścianach i na podłogach. Równie popularnym rozwiązaniem jest też wybór kolorów uzupełniających aranżacje kuchni w stylu skandynawskim, którymi są: odcienie szarości, czerń, naturalne odcienie drewna, beże, a także mocne kolory, ale – uwaga – jedynie w detalach i dekoracjach. Bardzo ciekawym i przytulnym połączeniem jest zestaw: biel na ścianach i frontach mebli, szara, jasnobeżowa lub drewniana podłoga i drewniane blaty.

Światło – towar deficytowy

Ponieważ mieszkańcy północnego krańca Europy nie narzekają na nadmiar słońca, a kilka miesięcy w roku spędzają przy minimalnej ilości światła dziennego, podstawową zasadą stosowaną w projektowaniu wnętrz jest duża ilość naturalnego światła wpadająca do środka. Stąd duże okna, odpowiednie do światła rozplanowanie układu przestrzeni, a także brak rolet, zasłon czy firan. Ponieważ światła jest niewiele, należy wykorzystać je jak najlepiej i stosować materiały, które je odbijają. W polskich warunkach, zwłaszcza w blokach, w których z założenia pomieszczenia są niewielkie, taki wymóg stawia też mała kuchnia. W połączeniu z bielą wyda się optycznie większa.

Wybierając światło sztuczne, pamiętajmy o dobrym doświetleniu przestrzeni roboczej, naturalnym ciepłym światłem, bez zimnych tonów.

Naturalne materiały tworzą ciepło

Nowoczesna kuchnia skandynawska może wydawać się chłodna. To jednak tylko pozory – dzięki zastosowanym materiałom tak naprawdę jest jasna, ciepła i przytulna. Dlatego Skandynawowie tak chętnie wybierają drewno, ale także len czy bawełnę w tekstyliach i wiklinę w osłonach lamp. Zamiast szkła nad blatem często stosowane są kafle – to również nadaje kuchni domowego, przytulnego charakteru. Ikoną stylu są płytki w stylu metro, których dodatkową zaletą jest to, że odbijają światło. Podobnie można wykorzystać fronty mebli, decydując się na te lakierowane na wysoki połysk.

Jak najprościej, czyli meble kuchenne

Styl skandynawski to jednym słowem minimalizm. Stąd proste, gładkie fronty. Jeśli już są frezowane, to wzór jest prosty, bez skomplikowanych żłobień lub frez znajduje zastosowanie jedynie jako uchwyt. Jeśli nie zdecydujemy się na takie eleganckie i bardzo wygodne rozwiązanie, możemy wybierać spośród uchwytów w przeróżnych stylach: nowoczesnym, retro, klasycznym, które dobrze skomponują się z prostymi meblami.

Ale idealna kuchnia skandynawska to przede wszystkim dobrze zagospodarowana przestrzeń, a więc meble pojemne i funkcjonalne, jak np. szafki górne do samego sufitu, szafki dolne z obrotowymi półkami na naczynia do gotowania i oczywiście pojemne szuflady. Niezwykle ważna jest ergonomia i nasze indywidualne potrzeby. Jeśli potrzebujemy inspiracji, możemy sprawdzić już istniejące aranżacje i gotowe projekty kuchni. Styl skandynawski w ogóle i kuchnie skandynawskie są bardzo popularne na Pintereście, z pewnością znajdziemy tam wiele propozycji dla siebie.

Dodatki

Jak już powiedzieliśmy, skandynawski design to nie gładkie, zimne, lśniące powierzchnie. To przede wszystkim ciepła atmosfera, a tę, prócz drewna, stwarzają także dodatki. Dlatego aranżacja kuchni w tym stylu nie może ich pomijać, pamiętajmy jednak o umiarze. Przydadzą się więc półki na książki kucharskie lub ekspozycję oryginalnych czy kolorowych naczyń do gotowania, czy spożywania posiłków. Świetnie sprawdzą się relingi nad blatem na akcesoria czy doniczki z ziołami. No właśnie – rośliny. One również bardzo lubią się ze skandynawskimi aranżacjami, pamiętajmy jednak o odpowiednim doborze roślin i osłonek. Jeśli chodzi o tekstylia, najczęściej stosuje się pasy, kraty, geometryczne lub abstrakcyjne wzory. Warto powiesić też ramki z ciekawymi grafikami. Kolorowe dodatki nadadzą wnętrzu domowego i indywidualnego charakteru, nie zapominajmy jednak o tym, że choć skandynawskie kuchnie lubią mocne kolorystyczne akcenty, to bardzo nie lubią przesady.

W tak zaaranżowanej kuchni na pewno będziemy czuć się dobrze, a dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom gotowanie nie będzie tylko codziennym obowiązkiem, ale też dużą przyjemnością.