Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Zakup mieszkania to bardzo skomplikowany proces. Wymaga doskonałej informacji o sytuacji rynkowej, ofercie deweloperów, jak i dostępnych lokali z drugiej ręki. Bardzo często taki zakup to decyzja na całe życie. Aż 90% Polaków wiąże się kredytem hipotecznym nawet na 30 lat, przy finansowaniu swojego wymarzonego mieszkania, dlatego często od pomysłu do realizacji mija wiele miesięcy.

Warszawa – jedno z piękniejszych miast przyciągających Polaków. Zanim przyjadą, szukają też swojego nowego lokum, aby mieć od razu gdzie mieszkać. W co chcą dokładnie inwestować, jakie parametry mają spełniać mieszkania? Rynek pierwotny w Warszawie jest bardzo rozległy, dlatego nie ma złotego środka, jednego algorytmu, według którego podejmuje się decyzję. Pomocne są raporty, które tworzą różne serwisy i pokazują obecne trendy, kierunkując klienta, jakie nowe mieszkania można kupić.

Gdzie warto mieszkać?

Cena czy lokalizacja? Oto jest pytanie. Zawsze wychodzimy z założenia, że lokalizacja. Dla przykładu – można zawsze wybrać tanie nowe mieszkania w Warszawie na sprzedaż, ale w bardzo odległych dzielnicach, gdy pracuje się po innej stronie miasta, dzieci uczą się w centrum. Dojazdy, tramwaje, metro – to wszystko będzie co miesiąc obciążać budżet, a tym samym te tanie mieszkanie, może okazać się drogim w takiej eksploatacji.

Dlatego przede wszystkim, wybieramy lokalizację. Według rankingów, najwyżej od lat oceniany jest Mokotów. Serwis otodom oszacował, że aż 10% internautów poszukujących mieszkania w Warszawie, przede wszystkim szukało go właśnie w tych rejonach. Dalej jest Ursynów, Wola, a także Praga Południe. Ta ostatnia jest doceniana za niepowtarzalny klimat, piękną okolicę, połączenie nowoczesności z duchem prawdziwej Warszawy.

A co z cenami i metrażami?

Mieszkania deweloperskie w Warszawie czy te z rynku wtórnego – niekiedy różnica jest niezauważalna, a te drugie często wymagają gruntownych remontów, zmiany mebli i może się okazać, że koszty przewyższają standardowe wykończenie pod klucz. Dlatego kupujący nie ogranicza się tylko do jednego rynku. Ale czego najczęściej szuka? Jeżeli myśli o Warszawie, nie sypialni miejskiej, chce powierzchni, chce przestrzeni, ale też dobrej ceny. Jak wiadomo, każdy ma inne podejście do stawek – dla jednych cena będzie korzystna, gdy inna rodzina stwierdzi, że jest ponad ich możliwości. Dlatego rozwiązaniem są bloki mieszkalne, które oferują różnorodne powierzchnie – od mini apartamentów, które mają po 30 metrów kwadrowych, przez najpopularniejsze 50 m2, w których mogą być zarówno dwa, jak i trzy pokoje, wszystko zależy od przyjętego układu, aż po 70 m2, w których to człowiek od razu widzi dużą przestrzeń.

Układy mieszkań – to kolejny element, na który zwracają uwagę kupujący. Developerzy w Warszawie stawiają na komfortowe łączenie salonu z aneksami, które pomagają w uzyskaniu większej powierzchni. Sypialnie, w których jest miejsce na duże łóżka, szafy, a także łazienki z opcją osobnego WC. Coraz częściej rezygnują z długich korytarzy, które były do tej pory złodziejami powierzchni, a w dodatku nie było szansy na ich funkcjonalne wykorzystanie.

Klient w Warszawie jest wymagający, bo wie ile ma pieniędzy do dyspozycji i stara się za wszelką cenę, dobrze je zainwestować. Nie tylko po to, by żyło mu się dobrze, ale również z myślą o przyszłości i ewentualnej sprzedaży. Szuka inwestycji, której wartość będzie tylko rosła, a takich na rynku w Warszawie nie brakuje.