Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Masz dzieci lub planujesz powiększyć rodzinę? W takiej sytuacji lokalizacja mieszkania ma kluczowe znaczenie. Z jednej strony w najbliższej okolicy powinny znajdować się placówki edukacyjne, z drugiej tereny zielone, place zabaw i ośrodki kulturalne. Chciałbyś zamieszkać w Warszawie? Dowiedz się, które dzielnice są najbardziej przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Dzielnice przyjazne rodzinom z dziećmi w Warszawie

Warszawa jest największym miastem Polski, do którego co roku przeprowadzają się tysiące osób. Ponieważ największą grupę przeprowadzających się do tego miasta w celach edukacyjnych lub zarobkowych stanowią młodzi ludzie, to nowe mieszkania powstają z myślą właśnie o ich potrzebach. Deweloperzy szczególną uwagę przywiązują do lokalizacji. W przypadku rodzin z dziećmi infrastruktura wokół mieszkania ma kluczowe znaczenie.

Które dzielnice w Warszawie są najbardziej przyjazne rodzinom z dziećmi? Główny Urząd Statystyczny opracował ranking atrakcyjności dzielnic stolicy. Pod uwagę brane były m.in.: powierzchnia parków i terenów rekreacyjnych, liczba miejsc w przedszkolach przypadających na dzieci w wieku od 3 do 5 lat oraz liczba dzieci korzystających z opieki pozadomowej. Na podium rankingu znalazły się: Włochy, Wilanów i Śródmieście, a na dalszych miejscach uplasowały się m.in.: Żoliborz, Mokotów, Białołęka i Praga-Południe[1].

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na mieszkania na Białołęce – jednej ze wspominanych dzielnic w powyższym rankingu.

Według GUS jedną z najatrakcyjniejszych dzielnic Warszawy dla rodzin z dziećmi jest Wilanów.

Lokalizacja i udogodnienia a rynek pierwotny i wtórny

Jeżeli planujesz przeprowadzkę do stolicy wraz z rodziną, to możesz wybierać wśród nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego, które są dostępne w każdej z wymienionych wyżej dzielnic. Zanim zaczniesz przeglądać portale z ogłoszeniami, sprecyzuj, czy interesuje Cię nowe mieszkanie od dewelopera, czy też preferujesz zakupić lokal od osoby fizycznej. Nowe inwestycje mieszkaniowe to szansa, aby zamieszkać w atrakcyjnej lokalizacji.

Wokół mieszkań z rynku wtórnego infrastruktura najczęściej jest dobrze rozbudowana. W przypadku nowych osiedli bywa inaczej – szkoły czy przedszkola dopiero powstają. Z drugiej strony, ponieważ konkurencja między deweloperami jest duża, większość z nich w cenie mieszkania oferuje także dodatkowe udogodnienia. Inwestycje deweloperskie obejmują: wspólne pomieszczenia gospodarcze (wózkarnia, rowerownia), ogrodzony plac zabaw czy wewnętrzna strefa zabaw dla najmłodszych. Takich udogodnień na próżno szukać w przypadku starego budownictwa.

Rodzaj budynku i wielkość mieszkania

Nowe mieszkania wystawione na sprzedaż często powstają w kameralnych budynkach, na ogrodzonych osiedlach. Wybór lokalu w takim budynku może być bardzo korzystny – to sposób, aby zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo. W ciepłe, słoneczne dni z pewnością docenisz możliwość wypuszczenia dziecka na zewnątrz, aby pobawiło się z rówieśnikami.

Wśród rodzin z dziećmi najpopularniejsze są mieszkania o metrażu od 40 do 60 m kw. Taka powierzchnia oznacza możliwość wygospodarowania przestrzeni dla każdego członka rodziny. Wielkość mieszkania ma szczególne znaczenie, jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz powiększyć rodzinę. W takiej sytuacji zakup większego lokalu po prostu będzie się opłacał i pozwoli uniknąć poszukiwania nowego lokum już po urodzeniu się dziecka.

Przy nowych inwestycjach mieszkaniowych powstają bezpieczne place zabaw.

Rynek pierwotny – nowe mieszkania kupują ludzie młodzi

Jeżeli masz dzieci, to z pewnością wiesz, że dostęp do placówek edukacyjnych i terenów zielonych w pobliżu miejsca zamieszkania jest kluczowy. Na nowych osiedlach zamieszkują głównie młodzi ludzie z dziećmi. W efekcie Twoje dzieci będą mogły nawiązać nowe znajomości z rówieśnikami.

Z punktu widzenia rodziców to także szansa, aby podzielić się między sobą obowiązkiem odprowadzania dzieci do szkoły lub na zajęcia pozaszkolne oraz pilnowaniem ich w czasie zabawy na świeżym powietrzu. Takie rozwiązanie szczególnie docenisz, jeżeli jesteś pracującym rodzicem i czasem potrzebujesz wsparcia.

[1] Ranking dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia, https://warszawa.stat.gov.pl/download/gfx/warszawa/pl/defaultaktualnosci/847/1/2/1/ranking_dzielnic_warszawy_pod_wzgledem_atrakcyjnosci_warunkow_zycia_2017.pdf (dostęp 28.09.2018).