Przejdź do treści
info@pdsa.pl

Podstawową decyzją, jaką należy podjąć, szukając, mieszkania jest wybór rynku – pierwotnego lub wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony w zależności od osobistych preferencji i potrzeb kupujących. Często o rynku pierwotnym myśli się jako o tym droższym, ale czy faktycznie tak jest? Poznaj 3 zalety mieszkań z rynku pierwotnego i dowiedz się, dlaczego opłaca się w nie inwestować.

Lokal na miarę potrzeb

Główną zaletą mieszkań od dewelopera jest to, że są nowe. Nikt w nich wcześniej nie mieszkał, nie mają śladów użytkowania i można je zaaranżować dokładnie tak, jak nam się podoba – łącznie z preferowanym układem pomieszczeń. Jest to ogromny plus nie tylko z perspektywy osób poszukujących mieszkania dla siebie, ale również dla inwestorów, którym zależy na konkretnym układzie pomieszczeń i metrażu.

Kupując mieszkanie na etapie realizacji, zmiany aranżacyjne są zwykle bez problemu nanoszone na projekt, a ewentualne dodatkowe koszty są w tym wypadku znikome. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego tego typu działania wiążą się z remontem i sporym nakładem zarówno finansowym jak czasowym.

Nowa inwestycja – mniejsze koszty eksploatacyjne

Kolejnym plusem nowych mieszkań jest to, że znajdują się w nowych budynkach, a co za tym idzie, do ich konstrukcji użyto nowoczesnych materiałów, które lepiej trzymają ciepło, mają lepszą akustykę i przez długi czas nie będą wymagały napraw ani remontów. To wszystko wiąże się z mniejszymi opłatami za ogrzewanie, czynsz, czy często występujący w starych budynkach – fundusz remontowy. Mamy również pewność, że po wprowadzeniu się, nie pojawią się problemy związane z kosztowną wymianą starej instalacji, co w mieszkaniach z rynku wtórnego często się zdarza. Zarówno klatki schodowe, jak i okna, drzwi i windy będą wykonane z nowych, nowoczesnych materiałów i przez długi czas będą służyć mieszkańcom bez zarzutów.

Odpowiedzialność dewelopera za wady mieszkania

Z punktu widzenia finansów i bezpieczeństwa ważne jest także prawo rękojmi, obowiązujące przy zakupie mieszkania od dewelopera. Prawo to zabezpiecza klienta przed ewentualnymi wadami i usterkami, które mogą pojawić się długo po odbiorze technicznym mieszkania – 5 lat od dnia, w którym mieszkanie zostało odebrane. Kupujący ma więc pewność, że jeśli w tym czasie pojawią się jakieś wady związane np. z instalacjami, dachem czy nieszczelnym oknem, odpowiedzialność za nie spoczywać będzie na deweloperze. Takie zabezpieczenie nie występuje w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, za które po zakupie całkowitą odpowiedzialność ponosi nabywca. Warto brać to pod uwagę, podejmując tak poważną decyzję finansową, aby później ze spokojem móc cieszyć się swoim własnym mieszkaniem!

Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.