Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Zakup nowego mieszkania z miejscem postojowym znacząco wpływa na komfort i jakość naszej codzienności. Możliwość korzystania z miejsca parkingowego w garażu podziemnym gwarantuje nam, że nie będziemy marnować czasu na poszukiwanie wolnej przestrzeni do zaparkowania samochodu i nikt inny nie będzie mógł zająć naszego miejsca.

Jest to również zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie zarówno z punktu widzenia potencjalnej kradzieży (parkingi podziemne bardzo często są dodatkowo monitorowane), jak i aspektów technicznych. Samochód nie jest narażony na zmienne warunki pogodowe, co w praktyce oznacza również, że zimą nie musimy go odśnieżać, a latem wchodzić do jego skrajnie nagrzanego wnętrza. Pozytywów wynikających z posiadania miejsca postojowego moglibyśmy znaleźć jeszcze wiele, ale dziś podpowiemy, co warto wiedzieć przed jego kupnem.

Wymiary miejsca postojowego

Według zasad stanowiska postojowe w garażu podziemnym muszą mieć określoną wielkość. Oprócz tego w powierzchni garażu uwzględnione są również przestrzenie do poruszania się samochodów i pieszych. Wytyczne te zapewniają wystarczająco dużo miejsca dla większości pojazdów, jeśli natomiast posiadamy bardzo duży samochód o niestandardowych rozmiarach i obawiamy się, czy zmieści się na wyznaczonym miejscu, zawsze możemy dopytać o dokładne wymiary miejsc parkingowych na spotkaniu ze sprzedawcą.

Miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym

Istnieją dwa sposoby na zapewnienie sobie prawa do korzystania z konkretnego miejsca parkingowego w garażu podziemnym. Jednym z rozwiązań wykorzystywanych przez deweloperów, jest wyodrębnienie w garażu samodzielnego lokalu niemieszkalnego i sprzedanie go klientowi najczęściej na zasadach współwłasności. W tym wypadku kupujemy udział w lokalu nieużytkowym i możemy korzystać z wyodrębnionego w nim miejsca. Należy pamiętać, aby odnotować tego rodzaju informację w księdze wieczystej prowadzonej dla garażu.

Innym popularnym sposobem jest ustalenie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w ramach udziału w nieruchomości wspólnej. Wówczas garaż nie stanowi samodzielnego lokalu, a nabywcy mają ustaloną dostępność w korzystaniu z konkretnego miejsca postojowego. To uprawnienie także można ujawnić w księdze wieczystej dla nieruchomości wspólnej i związane będzie z posiadaniem własności mieszkania i związanego z nim udziału w nieruchomości wspólnej.

Ile kosztuje miejsce parkingowe?

Na ceny miejsc parkingowych największy wpływ ma lokalizacja inwestycji mieszkaniowej – im bliżej centrum, tym drożej. Miejsca w garażu podziemnym to zwykle koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości, miejsca parkingowe są stosunkowo niedużym wydatkiem, za to bardzo dużym udogodnieniem. Jest to szczególnie zauważalne w centrach miast, gdzie samochodów jest bardzo dużo i trudno znaleźć wolny skrawek przestrzeni do zaparkowania.