Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Kupując mieszkanie, zakładamy, że będzie ono miało powierzchnię zgodną z deklarowaną przez dewelopera. Jednak powierzchnia użytkowa mieszkania ujęta w projekcie często różni się od faktycznej. Dowiedz się, z czego wynikają różnice, a także w jaki sposób mierzyć powierzchnię mieszkania.

Jak obliczyć metraż mieszkania?

Do obliczenia powierzchni użytkowej nowego mieszkania będziesz potrzebować kilku rzeczy:

Wszystkie pomiary powinny zostać sprawdzane z poziomu podłogi, przykładając miarkę laserową do ściany. W ten sposób mierzymy po kolei wszystkie ściany i następnie zapisujemy wymiary na kartce. Należy pamiętać, że do powierzchni mieszkania nie wlicza się ścianek działowych. Na koniec obliczone powierzchnie poszczególnych pomieszczeń sumujemy, aby otrzymać całkowitą powierzchnię mieszkania.

Jak mierzyć skosy w mieszkaniu?

Jeśli mieszkanie ma skosy, jego powierzchnię mierzy się odrobinę inaczej. W przypadku, kiedy mieszkanie ma wysokość powyżej 220 cm, jego powierzchnię liczymy w 100%. Powierzchnia pod skosami, zawierająca się w wysokości pomiędzy 220 cm a 140 cm, zalicza się do ogólnej powierzchni w 50%. Jeżeli powierzchnia znajduje się poniżej 140 cm wysokości, nie wlicza się jej do użytkowej powierzchni mieszkania.

Co robić, kiedy wymiar się nie zgadza?

Powierzchnia nowego mieszkania może nieznaczenie różnić się od tej podanej w projekcie. Jest to spowodowane specyfiką procesu budowlanego. W przypadku kiedy znajdziemy różnice w pomiarze, należy skontaktować się z działem obsługi klienta i w ciągu 7 dni zgłosić swój wynik.

Każdy niezgodny z umową centymetr zostanie rozliczony w taki sposób, aby żadna ze stron nie była poszkodowana. Oznacza to więc, że nie tylko deweloper może być obciążony dodatkowymi kosztami z tego tytułu. Zgodnie z umową, dopuszczalne są różnice do 2% powierzchni mieszkania. Jeżeli różnica przekracza tę wartość, można odstąpić od umowy.

Co wchodzi w skład powierzchni użytkowej?

Do powierzchni użytkowej mieszkania zalicza się wszystkie pomieszczenia, znajdujące się w lokalu mieszkalnym tj. pokoje, kuchnia, spiżarnia, przedpokój, hol, korytarz, łazienka i inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora. Do powierzchni użytkowej nie wlicza się balkonów, tarasów, loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, suszarni, piwnic czy pralni. Są one rozumiane jako powierzchnia nieużytkowa.