Mieszkanie dla studenta w Łodzi. Wynajmować czy kupić?
Twoje dziecko od października zaczyna naukę w jednej z łódzkich szkół wyższych? Alternatywą dla pokoju w akademiku jest wynajem mieszkania od osoby prywatnej lub jego zakup. Choć drugie rozwiązanie jest kosztowne, może być też świetną inwestycją kapitału.
Zmiany na łódzkim rynku nieruchomości
Z raportu „Sytuacja społeczno-gospodarcza w Łodzi I kwartał 2018” dostępnego na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że w pierwszym kwartale 2018 roku w Łodzi oddano do użytku 589 mieszkań, a ponad 83 proc. z nich było przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Chociaż w analogicznym okresie w roku 2017 oddano do użytku o 3,1 proc. mieszkań więcej, to ceny są stabilne, a Łódź pod względem rynku nieruchomości wciąż jest jednym z najtańszych miast Polski.
Zainteresowanie mieszkaniami w Łodzi jest bardzo duże m.in. ze względu na wiele uczelni działających na terenie miasta. Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych i wreszcie Filmówka – to tylko część uczelni, które co roku wydają ok. 100 tys. indeksów.
Zakup mieszkania dla studenta z rynku pierwotnego w Łodzi to doskonała alternatywa dla pokoju w akademiku czy prywatnym mieszkaniu.
Wynająć czy kupić mieszkanie – co opłaca się bardziej?
Akademiki są najtańsze, gdy mowa o lokum dla studenta. Przykładowo w Filmówce za jednoosobowy pokój w Domu Studenta trzeba zapłacić zaledwie 270 zł. W praktyce jednak nie każdy student może liczyć na miejsce w akademiku – decyduje kryterium dochodowe.
Ponieważ Łódź jest jednym z miast studenckich, wielu z jej mieszkańców żyje z udostępniania mieszkań słuchaczom uczelni wyższych. Ile trzeba zapłacić za wynajem pokoju lub kawalerki? Średnia cena tych drugich w centrum miasta to ok. 1350 zł. Do ceny czynszu często trzeba jeszcze doliczyć opłaty. Nie dziwi zatem, że część rodziców rozważa alternatywę w postaci zakupu mieszkania.
W ostatnich latach w Łodzi buduje się dużo. Rynek pierwotny jest zatem bardzo zróżnicowany – klienci mogą wybierać zarówno wśród kawalerek, jak i mieszkań o większym metrażu. Jeżeli wziąć pod uwagę, że student będzie korzystał z nabytego lokalu przez 5 lat, to jego zakup może się bardziej opłacać niż wynajem. Aby upewnić się, że takie rozwiązanie będzie korzystniejsze, wystarczy przeprowadzić kalkulację. W przypadku mieszkania 2- czy 3-pokojowego ratę kredytu hipotecznego można obniżyć, wynajmując wolne pokoje.
Mieszkanie z rynku pierwotnego na dobry start
Inwestycja w dziecko jest jedną z najlepszych. Jeżeli zastanawiasz się, czy zakup mieszkania będzie dobrym rozwiązaniem, to pamiętaj, że:
- w ten sposób zapewnisz dziecku komfort psychiczny i optymalne warunki do nauki. Nigdy nie wiesz, kto będzie jego współlokatorem w akademiku czy mieszkaniu. Trwające przez cały tydzień imprezy mogą skutecznie uniemożliwić studentowi postępy w nauce;
- uniezależnisz się od corocznego poszukiwania pokoju lub kawalerki. Studenci rozpoczynają poszukiwanie lokum na czas studiów już na początku sierpnia. We wrześniu czy październiku na rynku pozostają już mało atrakcyjne oferty. Czas, który trzeba poświęcić na poszukiwania mieszkania to jednak nie wszystko – pozostaje jeszcze często kłopotliwy dojazd, aby obejrzeć lokal;
- w ostatnich latach wartość nieruchomości znacząco wzrosła. Zakup mieszkania dzisiaj w perspektywie czasu może się bardzo opłacać. Jeżeli Twoje dziecko po zakończeniu studiów nie pozostanie w Łodzi, nieruchomość możesz sprzedać lub wynająć – zainteresowanych z pewnością nie zabraknie.
Nie bez znaczenia jest też uniezależnienie się od podwyżek czynszu, które mogą mieć miejsce w sytuacji wynajmu mieszkania od osoby prywatnej.
Chcesz zabezpieczyć swoje dziecko na przyszłość? Trzymanie oszczędności na lokatach aktualnie się nie opłaca, a na wykupienie polisy posagowej może być już za późno. Z tego względu zakup mieszkania jest ciekawą alternatywą.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na mieszkania w Łodzi.