Przejdź do treści
info@pdsa.pl

Wybór i kupno własnego mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka.  Jeśli więc podjąłeś decyzję o kupnie lokalu z rynku pierwotnego warto zdecydować się także na wybór najlepszego dewelopera we Wrocławiu. Podpowiadamy jak to zrobić. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się nie tylko z podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, ale i umiejętnym wyborem inwestora. – Poszukując wiarygodnego dewelopera we Wrocławiu, warto dokładnie przeanalizować dokumenty, porozmawiać z sąsiadami czy prześledzić fora internetowe. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko związania się z nierzetelnym deweloperem, narażającym swoich klientów na utratę środków finansowych bądź mieszkanie w budynku rojącym się od usterek.

Dotychczasowi klienci wrocławskich deweloperów

Swoją wiarygodność deweloperzy budują̨ poprzez zrealizowane przez siebie inwestycje. Warto, zatem poszukać w mediach informacji na temat interesującej nas firmy oraz jej poprzednich inwestycji. Przejrzeć fora internetowe, na których znaleźć można opinie mieszkańców Wrocławia na temat dewelopera. Dobrym sposobem sprawdzenia rzetelności firmy jest także odwiedzenie istniejących już inwestycji i rozmowa z nabywcami nieruchomości. Od nich dowiemy się nie tylko, czy inwestycja została oddana w terminie i zgodnie z warunkami umowy, ale także czy mieszkania wykonane są solidnie i w jakim stopniu deweloper wywiązuje się̨ z napraw ewentualnych usterek, które wykryte zostały po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego.

Analiza dokumentów

Kilka lat temu weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego powszechnie określana, jako ustawa deweloperska. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego oraz prawnego osób kupujących nieruchomości. Zgodnie z jej postanowieniami deweloper (nie tylko we Wrocławiu) ma obowiązek zapewnić osobie zainteresowanej zawarciem umowy dokumenty potwierdzające swoją wiarygodność. Są̨ to miedzy innymi: aktualny stan księgi wieczystej dla prowadzonej nieruchomości, aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sadowego, pozwolenie na budowę̨ oraz sprawozdanie finansowe dewelopera za ostatnie dwa lata. Deweloper jest także zobowiązany sporządzić prospekt informacyjny dotyczący każdej inwestycji i przekazywać go osobom zainteresowanym zawarciem umowy. Prospekt składa się z dwóch części – ogólnej i indywidualnej. W części ogólnej znajdziemy dane dotyczące dewelopera i jego dotychczasowych inwestycji, opis interesującej nas nieruchomości, jej stan prawny i harmonogram prac budowlanych. Cześć indywidualna zawiera natomiast informacje dotyczące konkretnego lokalu. Dodatkowo, by poznać kondycję finansową firmy i upewnić się, że nie toczy się przeciwko niej postepowanie upadłościowe lub komornicze, warto skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów.

Dodatkowe profity

W trakcie analizy deweloperów we Wrocławiu powinniśmy przyjrzeć się także innym kwestiom. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób pomagają oni swoim klientom w pozyskaniu kredytu hipotecznego. Obecnie wielu deweloperów współpracuje z doradcami kredytowymi i oferuje możliwość skorzystania za ich pośrednictwem z oferty kredytowej banków. Często na atrakcyjniejszych warunkach.

Dobrze jest przyjrzeć się także certyfikatom oraz nagrodom, które otrzymał deweloper. Prestiżowe nagrody świadczą nie tylko o ugruntowanej pozycji firmy na rynku, lecz także o tym, że realizowane przez nią̨ inwestycje stoją̨ na określonym poziomie. Jeśli jednak legitymuje się̨ ona wyłącznie dyplomami niewiadomego pochodzenia, powinno wzbudzić́ to naszą ostrożność́.

Przed podpisaniem umowy z wrocławskim deweloperem warto także zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej. Radca prawny, który specjalizuje się̨ w prawie nieruchomości, doradzi nam, jak najlepiej zabezpieczyć wykonanie umowy. Koszt porady prawnej będzie na pewno znikomy w stosunku do ceny mieszkania, ale zapewni nam pewność i bezpieczeństwo.

Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.