Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Kupując nowe mieszkanie, mamy dwie możliwości: albo decydujemy się na wykończenie pod klucz, co oznacza, że wszelkie prace wykończeniowe realizowane są przez dewelopera, albo wykańczamy mieszkanie we własnym zakresie. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, musimy dobrze zaplanować pracę, aby oszczędzić czas i przede wszystkim pieniądze. Dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo.

Wykończenie mieszkania

Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług profesjonalistów, czy wykańczamy mieszkanie na własną rękę, najważniejsze jest właściwe zaplanowanie kolejności wszystkich prac. Zanim przystąpimy do realizacji, musimy dobrze przemyśleć projekt. Najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie na wczesnym etapie, wyłapać ewentualne błędy i wprowadzić poprawki.

Kolejność prac wykończeniowych

Dla ułatwienia podzieliliśmy prace wykończeniowe na 3 etapy:

1 etap: Zmiany konstrukcyjne

Na początek musimy rozplanować układ ścian działowych i sprawdzić plan instalacji elektrycznej, żeby ustalić, czy nie potrzebujemy większej ilości gniazdek lub włączników światła oraz wejścia na linię telewizyjną i internet. Na tym etapie sprawdzamy również, czy rozplanowane podłączenia hydrauliczne są dla nas wystarczające.

2 etap: Budowa ścian, montaż instalacji elektrycznej, podłóg i drzwi

Podczas drugiego etapu prac wykończeniowych stawiamy ściany działowe, pamiętając o tym, by były z tego samego materiału co ściany nośne. Dzięki temu konstrukcja mieszkania będzie miała podobną szczelność, wytrzymałość i właściwości akustyczne. Jeśli chcemy poprowadzić dodatkową instalację elektryczną wewnątrz ścian, możemy to zrobić na tym etapie, sugerując się rozkładem obwodów z planu deweloperskiego. Następnie przechodzimy do szpachlowania i wygładzania ścian oraz układania paneli i kafelek na podłogi. Na koniec tego etapu montujemy ościeżnice i drzwi wewnętrzne.

3 etap: Malowanie ścian i montaż wyposażenia

Zanim zabierzemy się za malowanie, musimy przemyśleć rodzaj farb, których użyjemy. W zależności od typu pomieszczenia oraz naszego stylu życia możemy potrzebować innych farb. W łazience warto zastosować produkt odporny na wilgoć, a w miejscach, które będziemy mocno eksploatować produkt o wysokiej wytrzymałości na ścieranie.

Kiedy ściany są już pomalowane, przychodzi czas na montaż mebli, sprzętu AGD i armatury łazienkowej. Pamiętaj o wykonaniu dokładnych pomiarów przed zamówieniem wyposażenia, aby proces ten maksymalnie skrócić i oszczędzić sobie stresu. Na sam koniec zostawiamy oświetlenie i dekoracje.

Istotne jest, aby właściciel mieszkania posiadał dokładny plan robót, stworzony w porozumieniu z wykonawcami. W ten sposób łatwiej będzie pilnować nie tylko kolejności zleconych prac, ale również terminów, w jakich mają się zakończyć.