Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Szukasz mieszkania z rynku pierwotnego? Spodziewaj się standardu wykończenia określanego jako „stan deweloperski”. Tłumaczymy, co kryje się pod tym terminem i kiedy mieszkanie w takim standardzie jest dobrym wyborem.

Stan deweloperski kontra mieszkanie pod klucz

Warszawa, Wrocław, Kraków i Gdańsk – to miasta, w których od kilku lat buduje się wiele. Co roku deweloperzy oddają do użytku kolejne budynki mieszkalne i obiekty handlowe. W przypadku tych pierwszych oferują oni dwa standardy wykończenia. Mniej popularnym wśród kupujących jest mieszkanie wykończone pod klucz, czyli takie, do którego od razu można się wprowadzić. Uiszczając dodatkową opłatę, inwestor może liczyć, że deweloper wykończy kuchnię oraz łazienkę, wstawi drzwi wewnętrzne oraz pokryje podłogi wybranymi materiałami. Ostateczny koszt zawsze zależy od zakresu prac uzgodnionego między stronami transakcji.

Przeciwieństwem mieszkania pod klucz jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Ponieważ deweloper nie wykonuje dodatkowych prac, cena za metr kwadratowy jest niższa. To jeden z głównych powodów, dla których większość kupujących wybiera właśnie tę opcję.

Mieszkanie w stanie deweloperskim jest tanie, ale właściciel musi je wykończyć we własnym zakresie.

Stan deweloperski – definicja

Nie istnieje słownikowa definicja standardu deweloperskiego, bo każdy deweloper realizuje inną politykę w tym zakresie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co dostaniesz w cenie metra kwadratowego, nie obejdzie się bez wnikliwego zapoznania się z zapisami znajdującymi się w umowie. To właśnie tam powinieneś szukać informacji o tym, czego będziesz mógł się spodziewać w mieszkaniu, odbierając do niego klucze.

Mimo że żaden deweloper nie poda Ci definicji stanu deweloperskiego, to za taki standard uważa się mieszkanie, w którym od razu można przystąpić do robót wykończeniowych. Inaczej mówiąc, otrzymasz mieszkanie z mediami, ale ostateczne wykończenie będzie leżeć w Twojej gestii.

Stan deweloperski – co dokładnie otrzymasz?

Aby nie okazało się, że zakupione przez Ciebie mieszkanie w stanie deweloperskim to jedynie ściany, sufit i wylewka na podłodze, nie obejdzie się bez dokładnego zapoznania się z folderami reklamowymi i przede wszystkim umową. Najczęściej inwestorzy mogą liczyć, że w cenie otrzymają:

Jeżeli budynek lub osiedle będą ogrodzone, inwestor może zapewnić także ogrodzenie oraz bramę wjazdową. Często spotykane jest także zagospodarowanie przez inwestora przestrzeni wokół obiektu (stworzenie placu zabaw, obszaru zielonego). Niektórzy deweloperzy w cenie oferują także ocieplenie budynku, co jest bardzo korzystne, gdyż pozwala obniżyć koszty związane z jego ogrzaniem.

Do mieszkania pod klucz należy tylko wstawić meble.

Stan deweloperski – kiedy to dobry wybór?

Inwestorzy prywatni często decydują się na mieszkanie w stanie deweloperskim ze względu na jego cenę. To jednak niejedyny powód, dla którego warto zdecydować się na mieszkanie w takim standardzie wykończenia. Jeżeli:

wybór mieszkania w stanie deweloperskim będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli część prac związanych z wykończeniem mieszkania zamierzasz powierzyć zewnętrznej firmie, sprawdź, czy deweloper oferuje np. nowe mieszkania o podwyższonym stanie deweloperskim. To sposób, aby w cenie otrzymać np. posadzkę wyłożoną uzgodnionymi materiałami.

Ponieważ nowe mieszkania powstają w różnych miastach Polski, każdy inwestor znajdzie lokal w standardzie, jakiego oczekuje. Aby jednak uniknąć nieporozumień, najlepiej wszelkie uzgodnienia z deweloperem umieszczać w umowie lub załącznikach do niej.