Przejdź do treści
71 388 40 00
[email protected]

Urządzanie mieszkania to nie tylko momenty radości, ale także liczne dylematy czy pytania. W jakim stylu urządzisz salon? Do łazienki wybrać wannę czy prysznic? Planowanie aranżacji własnego mieszkania wymaga wielokrotnie godzenia się na kompromisy i podejmowania trudnych decyzji. Przed zakupem mebli i sprzętów zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i możliwości. Aby być pewnym podjęcia odpowiednich kroków, przeczytaj nasze wskazówki i porady – dowiedz się, jak urządzić swoje mieszkanie.

Salon

Salon to miejsce przeznaczone do wypoczynku i relaksu dla domowników oraz ich gości. Aby urządzić nowe mieszkanie i zaprojektować salon w myśl najnowszych trendów mody, a jednocześnie czuć się dobrze we wnętrzu zaaranżowanym zgodnie z wizją współczesnych projektantów wnętrz, warto przekonać się, co jest obecnie w modzie i czy na pewno proponowany styl odpowiada naszym gustom i preferencjom. Nowe trendy nie zawsze idą w parze z naszym wyobrażeniem o doskonałym domu, a przecież to mieszkanie ma nam służyć przez wiele lat, dlatego najlepiej będzie, jeśli urządzimy je „po naszemu”.

Klasyka przestrzeni

Stonowane barwy, łagodne kształty i brak kontrastowych połączeń to istota harmonii klasycznego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że takie pastelowo-wzorcowe mieszkanie może zatracić indywidualizm, jeśli nie wzbogacimy go własnymi, oryginalnymi dodatkami, ozdobnymi elementami, które nie tylko nadają wnętrzu charakter, lecz także sprawiają, że jest przyjazne i ciepłe. Należy starannie dobrać dodatki i ozdoby do naszego salonu, a nowe wnętrze uzyska osobowość i zachwyci naszych gości.

Nonszalancki eklektyzm

Jednym z trendów wyznaczających wizję nowoczesnego salonu jest eklektyzm. Eklektyzm w architekturze wnętrz to połączenie kilku stylów, które pozornie do siebie nie pasują w celu stworzenia zupełnie nowego mieszkania. Aranżacja mieszkania w stylu eklektycznym wymaga jednak pewnego doświadczenia i wyczucia przestrzeni.

Kamień, szkło i beton to obecnie najmodniejsze materiały wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Pozornie nieprzyjazne i zimne, przy odpowiednim zastosowaniu, tworzą niezwykle efektowne, funkcjonalne i przestronne wnętrze. Nowe tendencje w architekturze wnętrz wnoszą naturalne barwy i upiększają mieszkania.

Moda na surowe materiały we wnętrzach zadomowiła się, a projektanci tworzą coraz więcej niezwykłych rozwiązań przekonując nas, że połączenie tych z natury nieprzyjaznych materiałów może zaowocować piękną koncepcją artystyczną. Proste, minimalistyczne formy i funkcjonalne rozwiązania oraz naturalne kolory odzwierciedlające barwy natury pokazują nowe oblicze salonu, a nawet całej przestrzeni mieszkalnej.

Jak sprawić, aby połączenie tych trzech zimnych materiałów wywołało odpowiedni efekt? Warto przejrzeć propozycje projektantów i poszukać inspiracji oraz funkcjonalnych rozwiązań u profesjonalistów. Wykorzystanie tych materiałów pozwoli zbudować oryginalną przestrzeń, którą użytkownicy mogą dalej kształtować według własnych wyobrażeń i upodobań.

Meble tworzą salon

Wygodny salon powinien spełniać nasze oczekiwania względem wykorzystania przestrzeni, doboru odpowiednich materiałów, tekstur i mebli. Wybór mebli i sprzętów niezbędnych do wyposażenia salonu to najprzyjemniejszy etap podczas projektowania wnętrza.

W salonie zazwyczaj odpoczywamy, dlatego podstawę stanowi odpowiedni zestaw wypoczynkowy. W zależności od liczby domowników możemy wybrać niewielką, dwu lub trzy-osobową sofę, wygodne fotele i pufy albo większy mebel wypoczynkowy. Obecnie niezwykle popularne są różnego rodzaju narożniki oraz meble modułowe, które można swobodnie łączyć w dowolne kompozycje, dostosowując przestrzeń salonu do potrzeby chwili. Klasyczne kanapy lub wielofunkcyjne narożniki w kształcie litery U czy L można ustawić w takim miejscu salonu, które uznamy za odpowiednie tak, aby wszyscy domownicy i zaproszeni goście mogli się w nim poczuć jak w domu.

Stół na miarę salonu

Każdy salon wymaga stołu, który dobieramy wielkością do liczby osób przebywających w domu z uwzględnieniem gości. Jeśli mieszkanie posiada oddzielną jadalnię, wystarczy stolik kawowy, Można go ustawić obok wygodnych foteli lub zestawu do wypoczynku. Miłośnicy książek z pewnością będą chcieli wyposażyć swój salon w obszerną biblioteczkę, a wielbiciele muzyki wybiorą odpowiedni sprzęt grający. Wiele osób marzy o wspólnych spotkaniach przy kominku, warto rozważyć ten wariant projektując nowe mieszkanie.

Pamiętajmy, że dobrze zaaranżowane mieszkanie to podstawa dobrego samopoczucia, a odpowiednio wyposażony, komfortowy salon powinien być dla domowników strefą komfortu i relaksu. Dlatego niezwykle ważna jest konfrontacja modnych i popularnych trendów z naszymi oczekiwaniami.

Sypialnia

Sypialnia jest miejscem odpoczynku i relaksu, dlatego powinna być komfortowa i idealnie wpisywać się w oczekiwania i preferencje osób, które będą z niej korzystać. Nowe mieszkanie możemy rozplanować zgodnie z naszymi wyobrażeniami i potrzebami w taki sposób, aby było nie tylko bardzo wygodne i stylowe, ale również funkcjonalne. Sypialnia to nasza strefa prywatna, do której raczej nie zapraszamy gości. Duże mieszkania i domy często posiadają sypialnię połączoną z łazienką.

Co jest najważniejsze w sypialni?

Przyjazna i przytulna przestrzeń, która nie może przytłaczać nadmiarem, a jednocześnie powinna zapewniać spokój i bezpieczeństwo. Warto zadbać o właściwy dobór kolorów, faktur i materiałów, aby sypialnia działała na nas kojąco i sprawiała, że odzyskamy siły po trudach codzienności.

Pamiętajmy, że urządzając sypialnię, należy usunąć nadmiar sprzętów, a jeśli aranżujemy nowe mieszkanie, warto postawić na minimalizm. Czasem mniej oznacza bardziej komfortowo. Ważne, aby znalazły się tam meble, które pozwolą nam dobrze wypocząć. Nowe wnętrze w mieszkaniu możemy zaaranżować samodzielnie lub skorzystać z pomocy projektanta wnętrz.

Dobrze urządzona sypialnia

Meble i wyposażenie sypialni to bardzo indywidualna sprawa, choć w każdej sypialni podstawą będzie wygodne łóżko. Obecnie na rynku istnieje tak wiele różnorodnych łóżek przeznaczonych do każdego typu mieszkania, że każdy z nas z pewnością znajdzie mebel, który spełni jego oczekiwania.

Wybór materaca natomiast to już decyzja strategiczna, gdyż od tego, jak wypoczniesz, zależy Twoje samopoczucie w ciągu dnia. Wybór dobrego materaca to bardzo indywidualna sprawa. Mieszkanie we dwójkę zobowiązuje do wspólnego podejmowania decyzji dlatego, jeśli planujemy sypialnię dla dwojga – koniecznie powinniśmy skonsultować ten wybór ze swoją drugą połówką. Na rynku znajdziemy wiele różnych produktów: materace sprężynowe (bonellowe), piankowe, lateksowe, kieszeniowe czy termoelastyczne. Istotne znaczenie ma twardość materaca, która uzależniona jest od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że dla alergików najlepsze będą materace lateksowe.

Pozostałe meble w sypialni

Jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt duże, to urządzenie wygodnej sypialni ma zasadnicze znaczenie. Aby zaoszczędzić trochę miejsca, warto wyposażyć sypialnię w szafy wykonane na wymiar. Dzięki takiej zabudowie możemy zagospodarować różne wnęki.

Oprócz łóżka w sypialni niezbędna jest podręczna szafka nocne i lampka. Na szafce zazwyczaj zostawiamy książkę, jeśli lubimy czytać przed snem. To również miejsce, na którym możemy położyć okulary lub postawić budzik. Jeśli zamierzamy wstawić do sypialni toaletkę lub komodę, wybierzmy mebel współgrający z wezgłowiem łóżka i szafkami lub meble w spójnym stylu.

Jaka podłoga w sypialni?

Sypialnia to nasza oaza spokoju, warto zatem zadbać o odpowiednią kolorystykę i akustykę. Zazwyczaj w tradycyjnej sypialni stosujemy beże, biele i pastele. Nowe mieszkanie wymaga jednak nowego spojrzenia na sypialnię i po chwili zastanowienia można również wybrać nieco bardziej zdecydowany kolor, w którego otoczeniu czujemy się dobrze.

Na podłodze można położyć drewniane panele lub wykładzinę, która idealnie wyciszy każde wnętrze. Mieszkania w bloku są znacznie bardziej akustyczne niż domy, można zatem odpowiednio wcześniej zadbać o wyciszenie podłogi i ścian.

Przytulne wnętrze

Głównym założeniem podczas projektowania sypialni jest przytulność. To jedna z najcieplejszych części mieszkania, co wcale nie oznacza wysokiej temperatury, gdyż wiele osób woli spać w chłodnym lub dobrze przewietrzonym wnętrzu.

W sypialni oprócz łóżka ważne są ciepłe tkaniny i przyjemne w dotyku faktury. To one, oprócz koloru ścian i podłogi oraz uważnie dobranych dodatków, tworzą wnętrze sypialni.

Łazienka

Każde mieszkanie dzieli się na różne strefy związane ze sposobem przeznaczenia. W podstawowym podziale każdego mieszkania możemy wyróżnić strefę publiczną i prywatną. Zazwyczaj poszczególne strefy oddzielone są za pomocą ścianek działowych, a poza tym wyodrębnianie są także za pomocą różnych rodzajów podłogi. Nowe, urządzane od początku mieszkanie stawia przed nami wiele wyzwań i wymaga podejmowania trafnych decyzji – a jedną z nich jest właściwa aranżacja łazienki.

Idealne mieszkanie – strefa relaksu

Łazienka jest zazwyczaj miejscem intymnym, to strefa relaksu, którą każdy właściciel mieszkania urządza wyłącznie dla siebie. Dla niektórych domowników łazienka jest najważniejszym miejscem w domu, ostoją, gdzie mogą odpocząć.

Dlatego łazienka powinna zostać urządzona zgodnie z naszymi upodobaniami, Jeśli do dyspozycji mamy spore wnętrze i uwielbiamy kąpiele w wannie, możemy postawić na stworzenie własnego pokoju kąpielowego. Jeśli natomiast żyjemy bardzo dynamicznie i nie lubimy tracić czasu – warto zdecydować się na wygodny, nowoczesny prysznic. Nastrojowe światło, uspokajający szum wody oraz kojące zapachy pozwolą nam zapomnieć o szybkim tempie codziennego życia i odpocząć.

Komfortowy pokój kąpielowy

Duże mieszkanie stwarza nowe możliwości w obszarze aranżacji łazienki. Dla wielbicieli komfortu i nieśpiesznego stylu życia proponujemy wannę z hydromasażem albo nowoczesnym prysznicem wyposażonym w różne udogodnienia. Wolnostojąca wanna w starodawnym stylu na zabawnych nóżkach wspaniale wpasuje się w mieszkanie, w którym króluje eklektyzm. W takim pokoju kąpielowym nie powinno zabraknąć akcesoriów typowych dla spa, pachnących olejków i urządzeń do masażu.

Osoby, które nie lubią tracić czasu na kąpiel mogą urządzić w łazience przestrzeń przeznaczoną tylko na prysznic – na przykład bez brodzika. Warto wówczas pamiętać o dobraniu odpowiednich kafelków na podłogę i ściany, a odpływ wody umieścić w podłodze lub w ścianie. Niezabudowany prysznic bez kabiny i brodzika optycznie powiększy wnętrze w łazience i idealnie wkomponuje się w nowe mieszkanie urządzone w modnym stylu.

Amatorzy zabiegów hydroterapii mogą wybrać kabinę prysznicową oferującą cały szereg zabiegów, typu bicze wodne, masaże natryskowe czy mini sauna.

Łazienka – modna czy wygodna?

Obecnie do łazienek wprowadza się surowe, niezwykle modne materiały – kamień, szkło i metal. To niecodziennie połączenie może zachwycać, jednak nie wszyscy lubią zimne, nowoczesne wnętrza, a mieszkanie powinno być przecież strefą komfortu dla każdego domownika. Dlatego zamiast uparcie śledzić nowe trendy mody w architekturze wnętrz – lepiej wybrać materiały, które pozwolą na stworzenie prawdziwie naszego pomieszczenia.

Powinniśmy również wziąć pod uwagę fakt, że łazienka to ta część mieszkania, której nie remontujemy zbyt często. Zazwyczaj remont łazienki oznacza bałagan w mieszkaniu przez kilka tygodniu, więc warto urządzić ją tak, aby spełniała wszystkie nasze potrzeby. Nowe kafelki czy gres, nowoczesna i niezawodna armatura, która będzie doskonale pełniła swoją funkcję przez kilka lat, wygodne lustra i odpowiednie oświetlenie z pewnością ułatwią realizację tego zadania.

Kolorystyka w nowej łazience

Obecnie na rynku jest ogromny wybór płytek łazienkowych, zarówno gresu, płytek ceramicznych, jak również terakoty. W zależności od tego, jak wyobrażamy sobie nasze nowe mieszkanie, wybieramy pomiędzy różnobarwnymi płytkami a naturalnym odcieniem kamiennym. Minimalistyczne szarości w łazience są niezwykle modne już od kilku lat. Ogromne znaczenie ma dobór kolorystyki do wnętrza i warto wówczas pamiętać, że w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się jasne lub rozświetlone barwy, natomiast duży pokój łazienkowy można zaaranżować niemalże w dowolnej kolorystyce.

Najważniejszy będzie wybór takiego koloru, który idealnie trafi w gust domowników.

Kuchnia

Mieszkanie bez kuchni jest jak danie bez przypraw. Kuchnia to serce domu i miejsce, bez którego trudno się obyć. Jest wiele osób, które uważają, że to najważniejsze miejsce każdego mieszkania. Jak zaaranżować nowe wnętrze, które sprawi, że będziemy mieć funkcjonalną i nowoczesną kuchnię, w której z przyjemnością przyrządzimy wiele smacznych potraw?

Najważniejsza jest świadomość, że kuchnia to przestrzeń robocza, która współtworzy dzienną strefę mieszkania. Kuchnia może być zamknięta lub otwarta na salon. Warto zadbać o nowe, stylowe meble i odpowiednio dobrać do nich funkcjonalne i energooszczędne urządzenia. Nowoczesne mieszkanie często tworzy jednolitą całość, w której przestrzeń poszczególnych pomieszczeń wyznacza tylko podłoga. W takich mieszkaniach kuchnia najczęściej łączy się z salonem i jadalnią, a jeśli podłogę wykonano z jednego materiału, to jedynym wyznacznikiem przestrzeni są meble.

Ergonomia w kuchni

Jeśli zdecydujemy się na salon z aneksem kuchennym lub na kuchnię o otwartym układzie, to powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu pewnych reguł. Warto zorganizować przestrzeń roboczą w taki sposób, aby zachować odpowiednie odległości między najważniejszymi urządzeniami kuchennymi w tzw. trójkącie roboczym. Dzięki temu kuchnia będzie wygodnym i funkcjonalnym miejscem.

Równie ważne jest uwzględnienie ergonomii, tzn. usytuowanie blatów kuchennych i szafek na odpowiedniej wysokości. Dobrze, aby wziąć pod uwagę wzrost użytkowników. Warto także zaaranżować powierzchnie z regulowaną wysokością, aby zorganizować miejsce do pracy w pozycji siedzącej. Podczas zadań kuchennych trzeba zapewnić dobre oświetlenie do pracy, gdyż ma ono niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeśli kuchnia nie jest doświetlana naturalnym światłem.

Meble tworzą kuchnię

Nowe mieszkanie należy odpowiednio wyposażyć, pamiętając o tym, aby w kuchni nie zabrakło podstawowych urządzeń oraz dodatkowych sprzętów, które ułatwią nam pracę. Pojemna lodówka, wygodna płyta grzewcza i piekarnik, a także zlewozmywak i zmywarka to obecnie podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Dodatkowym udogodnieniem będą ergonomiczne, nowoczesne szafki, w tym wysuwane i łatwo dostępne szafki cargo, które pomieszczą wiele artykułów spożywczych, przyprawy, jak również sprzęt kuchenny, który wykorzystujemy podczas gotowania.

Salon z aneksem kuchennym

Funkcjonalnie i efektownie zaprojektowany salon połączony z kuchnią tworzy zazwyczaj wspaniałe i przytulne wnętrze domowe, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno domownicy, jak i ich goście mogą wspólnie przebywać w jednym pomieszczeniu podczas przygotowywania potraw. Jednak takie rozwiązanie architektoniczne wymaga od właścicieli mieszkania pewnej dyscypliny, gdyż konieczne jest utrzymanie porządku w tzw. roboczej strefie kuchennej.

Poza tym trzeba wyposażyć całe pomieszczenie w odpowiedni system wentylacji, aby uniemożliwić przenikanie zapachów kuchennych do salonu i innych pomieszczeń – w tej sytuacji pomocny okaże się właściwy okap kuchenny. Skutecznie działający okap powinien mieć optymalne parametry, a zatem moc, poziom głośności i wydajności pochłaniania zapachów i substancji unoszących się nad kuchenką oraz efektywne filtry przeciwtłuszczowe. Warto również zaplanować drugi, oddzielny kanał wentylacyjny, aby zapobiec tzw. ciągowi wstecznemu, który może spowodować powrót pochłanianego powietrza z powrotem do wnętrza mieszkania.

Kuchenna wyspa szczęścia

Kuchenna wyspa jest przedmiotem marzeń wielu pań domu, które uwielbiają gotować i sporo czasu spędzają w kuchni. Wyspa kuchenna musi być nie tylko praktyczna, ale również efektownie wyglądać, gdyż tworzy atrakcyjną całość z pozostałymi elementami wnętrza. Aby dobrać odpowiednie meble i sprzęty, warto najpierw zastanowić się, ile powierzchni użytkowej możemy przeznaczyć na wyspę, a następnie ustalić wielkości blatów i rozmieszczenie szafek oraz urządzeń, które zamierzamy tam ustawić. Po dokładnym zaplanowaniu układu kuchennej wyspy – należy wszystkie elementy starannie wymierzyć i jeszcze raz rozważyć ich układ.