Przejdź do treści
71 388 40 00
info@pdsa.pl

Kupując mieszkanie, stoimy przed wieloma decyzjami, które ostatecznie mają wpłynąć na jakość naszego życia i wygodę w codziennych sytuacjach. Kiedy już wybierzemy lokalizację i inwestycję mieszkaniową, w której chcemy zamieszkać, przychodzi czas na wybór piętra. Gdzie lepiej zamieszkać, na parterze czy ostatnim piętrze? Przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań.

Mieszkanie na parterze, czy warto?

Mieszkanie na parterze – mimo wielu obaw kupujących, jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób starszych, jak i rodzin z dziećmi. Osoby w podeszłym wieku często mają problem z pokonaniem nawet kilkunastu schodów, a kto kiedykolwiek wnosił wózek z dzieckiem, np. na pierwsze piętro, ten wie, że jest to nie lada wyzwanie. Mieszkając na parterze, mamy też często możliwość posiadania „kawałka ziemi” w postaci małego ogródka, co na wyższych piętrach jest niemożliwe. Uroki mieszkania na parterze na pewno docenią dzieci, które mając blisko na boisko czy plac zabaw, chętniej będą wychodziły się bawić.

Oczywiście istnieją również minusy mieszkania na parterze. Pierwsze, które przychodzą na myśl, to z pewnością mniejsza prywatność i w wielu przypadkach konieczność montowania rolet i zasłon, które odgrodzą nas od tego, co dzieje się na zewnątrz oraz większy niż na wyższych piętrach hałas, dobiegający z ulicy w ciągu dnia. Warto jednak wiedzieć, że mieszkanie na parterze w nowym budownictwie, różni się w wielu kwestiach od tak samo położonego mieszkania w starym bloku. Nowe budownictwo korzysta z innych technologii i materiałów, a także nowoczesnych okien, które znacznie lepiej izolują dźwięki z zewnątrz.

Mieszkanie na ostatnim piętrze

Trzeba przyznać, że plusów mieszkania na ostatnim piętrze jest bardzo dużo – na pierwszym miejscu możemy wymienić wspaniały widok. Właściciele mieszkań na ostatnim piętrze mają również zdecydowanie więcej prywatności niż pozostali mieszkańcy budynku, co wiąże się również z większą swobodą i brakiem konieczności „zasłaniania” się przed sąsiadami. Nie bez znaczenia jest również duża ilość światła dziennego i cisza, jaka panuje na wyższych wysokościach, a spokój, bliskość nieba i korony drzew pozwala na prawdziwe wyciszenie i relaks.

Kupując mieszkanie na ostatnim piętrze w nowym budownictwie mamy również pewność, że dach jest szczelny i nie ma możliwości, że będzie przeciekać i zalewać mieszkanie, co często zdarza się w starszych budynkach. Czy w takim razie warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze? To oczywiście zależy od tego, jakie mamy oczekiwania, a także budżet. Najwyższe mieszkania wiążą się często również z większą ceną. Będzie to z pewnością dobry wybór dla osób ceniących piękny widok, ciszę i spokój, a także tych, które nie chcą na co dzień uczestniczyć w gwarnym życiu osiedla.

Które piętro wybrać?

Wybierając mieszkanie, musimy kierować się przede wszystkim swoim stylem życia, potrzebami i udogodnieniami, na których nam zależy. Na początek należy przeanalizować aspekty, które są dla nas najważniejsze i zastanowić się dobrze czy ewentualne wady są dla nas do zaakceptowania, czy nie. Mieszkanie jest przestrzenią, w której mamy czuć się dobrze i komfortowo i to na podstawie tych czynników powinniśmy podejmować decyzję, aby nie żałować w przyszłości nieodpowiedniego wyboru.